Sukcesy nowicjuszy w drugiej rundzie eliminacji Champions League
Pierwsze starcia drugiej rundy kwalifikacji elitarnych rozgrywek Ligi Mistrzów przebiegły, co nas ogromnie cieszy pod znakiem kilku sensacji. Wielu bramek może nie obejrzeliśmy, jednak emocje przed potyczkami rewanżowymi sięgają zenitu. Takie ekipy jak Steaua Bukareszt, Dinamo Zagrzeb, Celtic, Dinamo Tbilisi czy Elfsborg mogą spać spokojnie, ale warto odnotować kilka nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Kto w tym roku zapuka do bram Ligi Mistrzów? Ilu debiutantów doczekamy się w nadchodzącej fazie grupowej? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poznamy już niebawem.
Litwa zaprasza na Mistrzostwa Europy U-19!
Całkiem niedawno dziennikarze litewskiego portalu www.delfi.lt w innych krajach Europy pytali ludzi o tym, z czym asocjują Litwę. Najczęstsze odpowiedzi to koszykówka i kobieta-prezydent. Wszyscy wiedzą, że Litwa nie jest krajem piłkarskim. Właśnie chcąc to zmienić, UEFA przyznała Litwie prawo organizacji Mistrzostw Europy do lat 19 w ich kraju w dniach 20 lipca – 1 sierpnia 2013. Jest to pierwszy turniej pod egidą UEFA, rozgrywany na Litwie.
Futbol na Litwie jest popularny tylko podczas mistrzostw świata lub Europy, a także podczas finału Ligi Mistrzów. Litwa nie ma takich tradycji piłkarskich jak inne kraje, stąd też symboliczne, że reklamując mistrzostwa, Litwini pokazali dziurę w murawie w kształcie Litwy, którą zapełnia sobą ten kraj. Turniej zostanie rozegrany na trzech stadionach w Kownie, Marijampole i Olicie, gdzie rozegrany zostanie też finał. W turniejach młodzieżowych UEFA tradycyjnie już gra 8 drużyn, w tym gospodarz. Polsce nie udało się zakwalifikować na te mistrzostwa.
Litwini raczej nie mają szans na sukces w tym turnieju, dlatego też bardzo chcieli nauki futbolu i ,,grupy śmierci”. Nawet w najlepszych snach nie marzyli jednak, że trafią do grupy z Hiszpanią, Holandią i Portugalią. W drugiej grupie tymczasem zagra Francja, Gruzja, Serbia i Turcja. Co do drużyny Litwy, jest w niej kilka nazwisk ciekawych, lecz mniej znanych. Piłkarz duńskiego Aalborgu, Lukas Spalvis, który w kwalifikacjach do turnieju U-21 w tym roku strzelił przepiękną bramkę piętą, Ovidijus Verbickas, piłkarz Zenitu Sankt-Petersburg oraz bramkarz Lukas Lidakevičius z angielskiego Barnsley FC. Trenerem tej drużyny jest 36-letni Valdas Dambrauskas.
Aleksandrs Starkovs rezygnuje z pracy z łotewską kadrą
Wieloletni selekcjoner reprezentacji Łotwy Aleksandrs Starkovs zrezygnował wczoraj ze swojej posady. Z łotewską kadrą pracował od 2007 roku.
Decyzja Starkovsa nie dziwi – Łotysze spisują się fatalnie w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Brazylii. W grupie G zajmują przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Liechtenstein. Tylko z reprezentacją tego księstwa Łotwa była w stanie zdobyć punkty – 3 za domową wygraną 2:0 i 1 oczko za wyjazdowy remis 1:1. Pozostałe drużyny okazują się być poza zasięgiem uczestników EURO 2004, a niedawna porażka na własnym terenie 0:5 z Bośnią i Hercegowiną jest dobrym podsumowaniem postawy ekipy Starkovsa w ostatnich miesiącach. Nie kłamie także ranking UEFA, w którym Łotwa jest sklasyfikowana na najniższym w historii, 119. miejscu.
O poprawę tych fatalnych rezultatów powalczyć ma Marian Pahars. Następca Starkovsa pomimo zaledwie 36 lat może się już pochwalić sukcesami w piłce klubowej. Po odejściu… Starkovsa do FK Baku w 2011 roku objął drużynę Skonto (wcześniej był asystentem trenera) i wygrał z nią Baltic League, a w kolejnym roku sięgnął po Puchar Łotwy i wicemistrzostwo kraju. Po sezonie 2012 odszedł z klubu, a niedługo po tym objął łotewską kadrę U-21.
I runda kwalifikacji do Ligi Europy – litewskie drużyny rozczarowują
W tym tygodniu zostały rozegrane pierwsze mecze I fazy eliminacyjnej do Ligi Europy. We czwartek grały też wszystkie trzy drużyny litewskie – Suduva Marijampol, Kruoja Pakruojis i Žalgiris Wilno. Wszystkie trzy rozczarowały swoich kibiców.
Grupa G europejskich eliminacji do mundialu – Litwa straciła nadzieję
W piątek zostały rozegrane trzy mecze w grupie G, w Europie nierzadko nazywanej najmniej ciekawą ze względu na to, że nie występują tam drużyny ,,wielkie”. Jednak w grupie tej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, o których media milczą. Zacznijmy od meczu w Wilnie, gdzie przy dopingu 8500 ludzi Litwa walczyła z Grecją o zachowanie szans na awans do mistrzostw świata w Brazylii. Przed meczem trener reprezentacji Litwy, Csaba Laszlo, wyraził swoje niezadowolenie z tego powodu, że arbitrem meczu został rodak trenera Greków Fernando Santosa, Olegario Manuel Benquerenca. Ekipa sędziowska z Portugalii nie została jednak zmieniona i poprowadziła zawody. Mimo wyrównanej gry ze zwycięstwa cieszyli się jednak Grecy, grzebiąc tym samym szanse Litwinów przynajmniej na drugie miejsce w grupie. Jedyną bramkę w 20. minucie meczu strzelił Lazaros Christodoulopoulos z podania Jose Holebasa. Po meczu trener Litwy chwalił reprezentację Grecji, jednocześnie podkreślając, że Litwa zasłużyła w tym meczu na remis. Odniósł się także do spekulacji o transferze Mariusa Žaliukasa z Hearts do… Glasgow Rangers, ostrzegając obrońcę przed zamknięciem sobie drogi do reprezentacji Litwy.
Skład Litwy: Emilijus Zubas, Saulius Mikoliūnas (73 min. Artūras Žulpa), Tadas Kijanskas, Tomas Mikuckis, Valdemar Borovskij, Edgaras Česnauskis, Kęstutis Ivaškevičius (86 min. Tadas Eliošius) , Mindaugas Panka, Mindaugas Kalonas, Marius Stankevičius, Deivydas Matulevičius (86 min. Deividas Česnauskis)
Skład Grecji: Orestis Karnezis, Vassilis Torossidis, Jose Holebas (46 min. Giorgos Tzavellas), Kostas Manolas, Sokratis Papastathopoulos, Giannis Maniatis, Kostas Katsouranis (85 min. Alexandros Tziolis), Giorgos Karagounis, Lazaros Christodoulopoulos, Giorgios Samaras, Theofanis Gekas (65 min. Dimitris Salpingidis)
Reprezentacja Litwy tym razem nie ucieszyła swoich fanów
Tymczasem niedoceniani niedawni rywale reprezentacji Polski, piłkarze Liechtensteinu, stworzyli nie lada sensację, bo uzyskali już drugi remis w tych eliminacjach, a po niezbyt groźnej reprezentacji Łotwy upokorzyli w ten sposób Słowację, de facto drużynę z szesnastki najlepszych na mistrzostwach świata w RPA. Podobnie jak w meczu Litwy z Grecją, bój był wyrównany, a na pierwszą bramkę nie trzeba było zbyt długo czekać. Już w 13. minucie meczu Andreas Christen celnie podał do Martina Büchela, a ten posłał piłkę do siatki Dusana Kuciaka. Słowacy bili głową w mur i odbijali się od kontr gospodarzy, a los uśmiechnął się do nich w 73. minucie meczu, gdy po podaniu Marka Sapary Jan Durica uciszył widownię 1623 ludzi na stadionie w Vaduzu. Wynik utrzymał się już do końca meczu, po którym Słowacja z 9-punktowym dorokiem plasuje się na trzecim miejscu ze stratą czterech punktów do drugiej Grecji.
Skład Liechtensteinu: P. Jehle , Y. Oehri, D. Kaufmann, A. Christen, M. Büchel, M. Christen (T. Beck 90), N. Hasler, S. Wieser (R. Gubser 95), M. Frick (F. Vogt 24) ,D. Hasler, I. Quintans.
Skład Słowacji: D. Kuciak , T. Hubočan (L. Pauschek 46), M. Čišovský, J. Ďurica, M. Sapara, D. Švento , M. Hamšík, M. Stoch, R. Mak, R. Lásik (T. Dubek 24), F. Hološko (M. Bakoš 70).
Marek Hamšik nie pomógł swej drużynie pokonać Liechtenstein
Tymczasem na Łotwie Bośnia i Hercogowina na oczach 7787 widzów urządziła prawdziwą demolkę. Wynik 5-0 dokładnie pokazuje co się działo w tym meczu do jednej bramki, chociaż wszystkie gole były zdobyte już po przerwie. Najpierw w 48. minucie Senad Lulić wykorzystał podanie Mensura Mujdży, a już po pięciu minutach sam zaliczył asystę przy trafieniu Vedada Ibisevicia. Na tym goście nie zatrzymali się i w 63. minucie meczu strzelili kolejnego gola, tym razem autorstwa Harisa Medunjanina. Dzieła dokończyli w 80. i 82. minucie meczu Miralem Pjanić i Edin Dżeko. Co ciekawe, Aleksandrs Starkovs, selekcjoner reprezentacji Łotwy, nie wystawił w tym meczu swojego lidera, Artjomsa Rudnevsa, mimo iż ten nie miał żadnych kłopotów zdrowotnych. Tak więc po tym meczu tabela tej grupy wygląda następująco:
1. Bośnia i Hercogowina 6 meczów, 16 punktów, bilans bramkowy 23-3
2. Grecja 6 meczów, 13 punktów, bilans bramkowy 7-4
3. Słowacja 6 meczów, 9 punktów, bilans bramkowy 7-5
4. Litwa 6 meczów, 5 punktów, bilans bramkowy 4-8
5. Łotwa 6 meczów, 4 punkty, bilans bramkowy 6-14
6. Liechtenstein 6 meczów, 2 punkty, bilans bramkowy 3-16
Nõmme Kalju i Flora w finale Pucharu Estonii
Wczorajsze mecze półfinałowe Pucharu Estonii nie przyniosły niespodzianek. Faworyci – a więc Nõmme Kalju oraz Flora Tallinn - stanęli na wysokości zadania i pewnie pokonali swoich rywali. Tym samym dwie czołowe ekipy Premium Ligi zapewniły sobie awans do finału, który odbędzie się 18 maja.
We wtorek o 18:30 na boisko w Narvie wybiegli piłkarze Flory i miejscowego Trans. Osoby typujące wynik meczu w zakładach bukmacherskich Unibet nie mogły mieć wątpliwości przy wskazywaniu faworyta – bezdyskusyjnie była nim stołeczna ekipa. W ligowej tabeli oba zespoły dzieli 18-punktowa przepaść (Trans ma tylko 1 punkt!) W tej sytuacji zaskakująca była przedmeczowa wypowiedź kontuzjowanego kapitana gospodarzy, Stanislava Kitto - Jesteśmy w stanie wygrać z Florą. W każdym meczu mamy jakieś okazje, musimy je tylko wykorzystywać. Mój udział w meczu jest niemożliwy z powodu urazu, mam jednak nadzieję że chłopaki poradzą sobie beze mnie.
Grający od ponad dekady w Narvie pomocnik przeżył rozczarowanie, gdyż już po niespełna godzinie gry wszystko było jasne – to trzecia drużyna minionego sezonu zagra w finale Eesti Karikas. Pierwszy gol dla gości padł w 28. minucie, gdy rzut karny wykorzystał Markus Jürgenson. Jednobramkowe prowadzenie nie pozwalało myśleć piłkarzom Flory spokojnie o awansie, więc tuż po przerwie ruszyli do ataku i błyskawicznie wybili z głowy zawodnikom Trans marzenia o sukcesie. Trafienia Alberta Prosy i Sandera van de Streeka przesądziły o rezultacie rywalizacji. Co ciekawe, piłkę z siatki po ich strzałach wyciągał były bramkarz… Flory, Stanislav Pedõk.
NARVA JK TRANS 0:3 TALLINNA FC FLORA
28. pen. Markus Jürgenson, 52. Albert Prosa, 53. Sander van de Streek
JK Trans: 33-Pedõk, 3-Nesterovski, 20-Krychanov, 14-Lihhatšov, 4-Engovatov, 19-Irie, 16-Taar, 13-Dubõkin (75. 9-Lvov), 7-Plotnikov, 11-Shesterkov, 12-Škinjov
Rezerwowi: 1-Smelkov, 21-Kutuzov, 10-Vnukov, 15-Kitto, 9-Lvov
FC Flora: 21-Meerits, 22-Baranov, 6-Mets, 8-van de Streek (70. 25-Frolov), 13-Laabus, 16-Jürgenson (86. 10-Lepistu), 34-Mütt, 18-Logua (63. 33-Mööl), 99-Prosa, 20-Gussev, 17-Adou
Rezerwowi: 1-Gurnik, 10-Lepistu, 25-Frolov, 11-Sappinen, 73-Luigend, 31-Post, 33-Mööl
Żółte kartki: 28. Ivan Lihhatšov, 43. Viktor Plotnikov, 68. Maksim Krychanov, 85. Roman Nesterovski - 49. Irakly Logua
W porze meczu Trans – Flora rozegrano drugi półfinał, w którym zmierzyły się Nõmme Kalju i Tammeka Tartu. I tu przedmeczowe zapowiedzi mówiły o zdecydowanie większych szansach jednej z drużyn – w tym wypadku mistrzów Estonii. Różowe pantery nie pozostawiły złudzeń, kto w tej parze jest lepszy. Futboliści Kalju urządzili sobie trening strzelecki, aż sześc razy posyłając piłkę do bramki. Jedno z trafień poszło na konto gości. Pechowcem, który pokonał swojego bramkarza (na szczęście przy stanie 2:0) był Eino Puri. Były reprezentant U-21 zrehabilitował się za swój, podwyższając na 3:1 w 18. minucie. Potem kolejne gole dorzucili Quintieri i Neemelo.
NÕMME JK KALJU 5:1 TARTU JK TAMMEKA
4. Alo Bärengrub, 13., 55. Damiano Quintieri, 18. Eino Puri, 52. Tarmo Neemelo - 16. ov. Eino Puri
JK Kalju: 1-Teleš, 77-Šišov, 3-Koogas, 5-Bärengrub, 14-Kallaste, 7-Puri, 16-Melts, 11-Kimbaloula, 9-Quintieri (61. 19-Toomet), 75-Wakui, 99-Neemelo (67. 20-Dupikov).
Rezerwowi: 69-Aland, 88-Hadžanovic, 19-Toomet, 20-Dupikov, 18-Terehhov, 6-Rodrigues, 23-Voskoboinikov.
JK Tammeka: 31-Kutter, 18-Paju, 4-Prempeh, 15-Hurt, 16-Naggel, 32-Tamm (46. 9-Valtna), 5-Mboungou, 7-Siim Tenno, 23-Tiirik, 8-Martin Jõgi (52. 10-Torop), 14-Ivanov.
Rezerwowi: 98-Kütt, 2-Hausenberg, 6-Tekko, 9-Valtna, 10-Torop, 17-Philips, 25-Fernandes.
Żołte kartki: 54. Eino Puri – 58. Mboungou
Litewska A Lyga – jeden z faworytów rozczarowuje
Rozegrano już trzy kolejki litewskiej SMScredit.lt A Lygi. Jako że w tym sezonie gra tylko 9 drużyn, podczas każdej kolejki ktoś pauzuje, a na starcie sezonu wśród takich drużyn były litewskie Real i Barcelona - Ekranas Poniewież i VMFD Żalgiris. W szatniach tych zespołów po dwóch meczach panują zupełnie inne nastroje.
Wileński Żalgiris po dwóch meczach ma na koncie 3 punkty, ale gra pozostawia sporo do życzenia. W pierwszym swoim meczu w ramach 2.kolejki zielono-biali sensacyjnie polegli w domu z Atlantasem Kłajpeda 1-2. Kto się spóźnił na mecz, mocno żałował, bo już w 6. minucie meczu mieliśmy bramkowy remis. Najpierw Tadas Eliošius dał prowadzenie gościom, a po 4 minutach Algis Jankauskas wyrównał stan meczu. W grze nie brakowało walki, a tuż przed przerwą Donatas Kazlauskas znowu dał prowadzenie Atlantasowi. Mecz później toczył się wolno, a bramek więcej nie zobaczyliśmy. Warto dodać, iż w barwach Żalgirisu pełne 90 minut rozegrał Kamil Biliński, a tuż po przerwie na placu gry pojawił się Jakub Wilk.
Żalgiris
12 A. Bražinskas 87 czerwona kartka’, 5 A. Jankauskas 6′, 3 G. Freidgeimas, 8 E. Vaitkūnas, 14 L. Perič, 16 P. Janušauskas (M.Kuklys 62), 20 V. Šilėnas, 9 R. Leliuga (V. Gerc 46), 80 A. Žulpa, 19 K. Bilinski, 10 P. Komolov (J.Wilk 46)
Trener: M. Zub
Atlantas
22 M. Galdikas,20 K. Gnedojus, 18 A. Jokšas, 33 M. Kazlauskas, 8 A. Urbšys, 11 T. Eliošius 2′ (D. Navikas 36), 10 M. Papšys, 39 D. Kazlauskas 45′ (G. Žukauskas 91), 6 A. Bartkus, 35 E. Žarskis, 7 E. Razulis (A. Staponka 71)
Trener: K. Sarsaniya
W kolejnym meczu znowu u siebie Żalgiris podejmował Szawle. Już w 3.minucie meczu wynik był ustalony. Ramunas Radavičius popędził prawą stroną, podał do Kamila Bilińskiego, który posłał piłkę do siatki. Niesieni fantastycznym (jak na warunki litewskie) dopingiem 2000 ludzi gospodarze kontrolowali przebieg spotkania, ale strasznie brakowało skuteczności. 1-0, pierwsze punkty i nie najlepsza gra wicemistrza Litwy.
Żalgiris
1 A. Vitkauskas, 2 A. Skerla, 5 A. Jankauskas, 77 J. Wilk, 88 M. Kuklys, 20 V. Šilėnas, 7 R. Radavičius, 9 R. Leliuga (T.Kanai 76), 11 A. Švrljuga, 19 K. Bilinski 3′ (V.Gerc 86), 10 P. Komolov (A. Žulpa 67).
Trener: M. Zub
Szawle
1 S. Jurevičius, 15 D. Lunskis, 25 M. Fridrikas, 33 F. Žderić, 22 A. Vaskėla, 77 M. Rašo (R.Urbelis 46 , 8 T. Eliošius (M.Vorobjovas 62), 12 L. Mushnikov, 27 D. Jankauskas, 19 E. Pšelenskis, 99 N. Tokić (R.Gedminas 74)
Trener: T. Kančelskis
Co do pierwszego meczu Ekranasa, wszystko zostało opisane w poprzednim artykule. W drugim swym meczu mistrzowie Litwy w domu aż 6-2 rozgromili Kruoję Pakruojis. Już w 7. minucie meczu Donatas Petrauskas dał gospodarzom prowadzenie, na co mu w 28.minucie odpowiedział niezawodny Giorgi Alaverdashvili. Do przerwy w 38. i 43.minucie dwukrotnie strzelił Nigeryjczyk Uchenna Umeh, ale tuż po przerwie ten sam Alaverdashvili zmniejszył prowadzenie gospodarzy. Dalej bramki padały już tylko do siatki Mariusa Malinauskasa. W 52. minucie strzelił Vytenis Kavaliauskas, po 6 minutach na listę strzelców zapisał się Arsenij Bujnickij,a w 74. minucie swoją szansę wykorzystał Egidijus Varnas. W wyniku Ekranas znowu zasiadł na pierwszym miejscu w tabeli.
Ekranas
12 T. Kauneckas, 88 R. Pilotas, 25 Oscar Reyes, 6 D. Petrauskas 7, 77 G. Tomkevičius, 7 V. Kavaliauskas 52′ , 91 V. Slavickas, 10 A. Kučys, 70 A. Vertelis (T. Markevičius 69), 13 A. Buinickij 58′ (E. Varnas 59), 32 U. Umeh 38′ 43′ (I. Kozlovs 64)
Trener: V. Urbonas
Kruoja
11 M. Malinauskas, 84 A. Skroblas, 77 D. Strockis, 29 D. Arlauskis, 99 G. Slavickas (N. Astrauskas 41), 24 T. Miklinevičius, 10 L. Kochanauskas (N. Mačiulis 79), 14 J. Bušmič, 8 R. Beniušis (N. Rahab 61), 20 G. Alaverdashvili 28′ 50′, 17 N. Estevao 73′
Trener: A. Dambrauskas
W tabeli mamy więc taką sytuację:
- Ekranas 2 mecze, 6 punktów, bilans +6
- Atlantas 2, 6, +2
- Kruoja 3, 6, -1
- Suduva 3, 4, +4
- Banga 3, 4, -1
- Žalgiris 2, 3, 0
- Dainava 3, 3, -1
- Šiauliai 3, 2, -1
- Tauras 3, 0, -8
Litewska A Lyga – pierwsza kolejka za nami!
Rozpoczął się kolejny, 24 sezon SMScredit.lt A Lygi. W nowym sezonie tylko 9 drużyn, gdyż żaden z klubów I Lygi nie był w stanie spełnić wymogów licencyjnych. W pierwszej kolejce pauzował jeden z kandydatów do ostatecznego triumfu, zdobywca pucharu i superpucharu Litwy, a przy okazji klub Kamila Bilińskiego, Jakuba Wilka i trenera Marka Zuba – wileński Žalgiris. Sezon rozpoczął się w Kownie, gdzie przy obecności 350 widzów Dainava Olita zmierzyła się z siedmiokrotnym mistrzem Litwy, broniącym tytułu Ekranasem Poniewież. Mecz nieźle rozpoczęli formalni gospodarze, ale skutecznością nie wykazał się Arturas Juchno. I ziściło się powiedzonko rosyjskie : ,,Nie strzelisz ty, strzelą tobie”. Już w 4 minucie meczu nigeryjski napastnik Uchenna Umeh wykorzystał błąd obrońców i głową posłał piłkę do siatki. Mistrzowie ani myśleli dać sobie spokój z atakami i już w 12 minucie meczu sędzia z Wilna E. Paškovskis podyktował rzut karny za faul na Arseniju Bujnickim. Sam poszkodowany podszedł do piłki i bez najmniejszych problemów umieścił ją w siatce. Mecz toczył się pod dyktando gości, którzy strzelili kolejnego gola w 28 minucie meczu. Znów gola strzelił Bujnickij. Dainava zmniejszyła prowadzenie mistrzów w 66 minucie meczu, gdy Deividas Padeigis strzelił pięknego gola z rzutu wolnego. W kolejnych minutach drużyny wymieniały się ciosami, ale więcej bramek nie padło. 3-1, Ekranas rozpoczyna marsz po szóste z kolei mistrzowstwo Litwy.
Skład Dainavy - A. Dubickas, J. Moroz, D. Padaigis, D. Gunevič, N. Kavaliauskas, A. Mikaitis, D. Cibulskas, M. Strauka, N. Bartkevičius (M. Biržinis 57), A. Juchno (R. Stankevicius 74), P. Sakalis (D. Grižas 90). Trener drużyny – R. Kochanauskas.
Ekranas - T. Kauneckas, R. Pilotas, Oscar Reyes, D. Petrauskas, G. Tomkevičius, V. Kavaliauskas (E. Varnas 60), V. Slavickas, A. Kučys (I. Kozlovs 57), A. Vertelis, A. Buinickij, U. Umeh. Trener – V. Urbonas.
W drugim meczu trzecia drużyna ubiegłego sezonu Suduva Marijampol przy obecności 1350 widzów na domowej arenie ARVI skompromitowała się, przegrywając z Atlantasem Kłajpeda 0-1. Jedynego gola dla całkowicie zmienionej przed tym sezonem drużyny strzelił przepięknym strzałem Andrius Bartkus. Po meczu Litwin przynał, że było to najładniejsze trafienie w jego karierze. Szkoleniowiec Atlantasa Konstantin Sarsaniya uznał, że ten mecz da jego drużynie więcej pewności przed wtorkowym meczem z Žalgirisem.
Skład Suduvy - P. Davidovs, N. Radžius, P. Leimonas, Ren Xin, A. Brokas ( P. Kiselevskis 46), M. Uggè, P. Daukša, N. Valskis, P. Basic, Mohammad Kadouh (A. Breive 76), V. Baranovskij (V. Bagdanavičius 68). Trener drużyny – D. Gvildys.
Skład Atlantasa - M. Galdikas, K. Gnedojus, A. Jokšas, M. Kazlauskas, A. Urbšys, T. Eliošius, M. Papšys, D. Kazlauskas (G. Kruša 57), A. Bartkus, E. Žarskis, E. Razulis. Szkoleniowiec – K. Sarsaniya.
Następnego dnia w Gargždach Banga spotkała się z Szawlami. Starcie szóstej i piątej drużyn ubiegłego sezonu zapowiadało się bardzo ciekawie, ale jednak z boiska wiało nudą. 500 widzów, zebranych na stadionie Miejskim doczekało się dwóch goli i zasłużonego remisu. W 22 minucie T. Chargeishvili dał Bandze prowadzenie, a w 57 minucie Arminas Vaskela z rzutu karnego wyrównał stan meczu.
Zapoznajcie się z szatnią FC Szawle
Skład Bangi – V.Myrnyi , R.Borusas, A.Ivanauskas, M.Bissi da Silva , M.Gudauskas, E.Grigaitis, Ž.Banys, A.dos Santos (89′ I.Gerkenashvili), M.Kura, T.Chargeishvili (66′ G.Nikabadze), G.Kulbis (58′ A.Butkus). Trener drużyny – V. Žutautas.
FC Szawle – Šarūnas Jurevičius (K), Edvardas Pšelenskis, Deivydas Lunskis, Filip Žderič, Klimas Gusočenko (Darius Jankauskas), Mantas Fridrikas, Rokas Urbelis (Tautvydas ELiošius), Arminas Vaskela, Marko Rašo, Leonid Mushnikov (Rokas Gedminas), Niko Tokič. Szkoleniowiec – G. Jarmalavičius
Tego samego popołudnia Tauras Taurogi podejmował Kruoję Pakruojis. Mecz dwóch drużyn z największymi problemami finansowymi w całej lidze mógł się podobać, a 200 widzów na starym stadionie Miejskim nie pożałowało przyjścia na mecz. Na boisku koście aż trzeszczały, a wynik spotkania w 38 minucie otworzył Giorgi Alaverdashvili. Ten sam zawodnik podwoił wynik w 58 minucie meczu, a w 84 minucie Simonas Babilius z rzutu karnego zdobył kontaktową bramkę dla Taurasa. Wynik jednak nie uległ zmianie. 2-1 Kruoja zwycięstwem rozpoczyna najtrudniejszy sezon w jej historii.
Tauras – Martynas Matuzas, Mantas Lėkis, Lukas Artimavičius, Julius Meištininkas, Mantvydas Eiza, Roman Kuzin, Marius Kižys (Klaudijus Upstas), Tomas Vyšniauskas, Robert Iulian Vulpe, Simonas Babilius, Vytautas Dragūnevičius. Trener – G. Scanu.
Kruoja – M. Malinauskas; J. Bušmič, D. Strockis, A. Skroblas, D. Arlauskis; G. Alaverdashvili, T. Miklinevičius, N. Mačiulis, G. Slavickas (N. Astrauskas), L. Kochanauskas (N. Rahab); R. Beniušis. Szkoleniowiec – A. Dambrauskas
Tabela po pierwszej kolejce:
- Ekranas 3 punkty, bilans bramkowy +2
- Kruoja 3, +1
- Atlantas 3, +1
- Banga 1, 0
- Šiauliai 1,0
- Žalgiris 0 meczy, 0, 0
- Tauras 0, -1
- Suduva 0, -1
- Dainava 0, -2
Martin Vunk wraca do ojczyzny
Najlepszy zawodnik Meistriliigii 2008 powraca do ligi estońskiej! Mający za sobą 4,5 letnią przygodę z Florą Tallin Martin Vunk podpisał kontrakt z Sillamäe Kalev. Nowy klub reprezentanta Estonii poprzednie rozgrywki zakończył na piątym miejscu, podobnie jak w 2010 i 2011 roku. Nadchodzący sezon ma przynieść pierwsze od trzech lat podium – przynajmniej takie są zapowiedzi prezesa Aleksandra Starodubtsevia. Budżet klubu na rok 2013 to 356 000 euro.
Estonia 4:1 Irlandia Północna. Martin Vunk strzela na 1:0
Kalendarz Meistriliigi na 2013 rok
Ogłoszony został kalendarz rozgrywek ligi estońskiej na nadchodzący sezon. Przedsmakiem emocji związanych z jej startem będzie mecz o Superpuchar Estonii, który rozegrany zostanie 26 lutego pomiędzy Nõmme JK Kalju i Levadią. Dwa dni później odbędzie się uroczysta inauguracja rozgrywek Meistriliigi i Esiliigi, a 2 marca transmitowany w TV6 mecz Narva Trans – Sillamäe Kalev rozpocznie sezon ligowy. Po rozegraniu 36 kolejek (ostatnią zaplanowano na 9 listopada) odbędzie się dwumecz o utrzymanie w ekstraklasie, do którego przystąpi 9. drużyna Meistriliigi oraz wicemistrz Esiliigi.
Główną atrakcją rozgrywek będą oczywiście „duże” derby Tallina. Jako pierwsza w roli gospodarza wystąpi Flora (13 kwietnia). Drugi mecz derbowy odbędzie się 24 maja na Kadriorg Stadium, a rewanże odpowiednio 9 sierpnia i 19 października.
Wtorek, 26 lutego
18:45 Mecz o Superpuchar Estonii: Nõmme JK Kalju – Tallinna FC Levadia (Sportland Arena)
Czwartek, 28 lutego
16:00 Ceremonia otwarcia sezonu piłkarskiego
I kolejka Meistriliigi
sobota, 2 marca
14:00 Narva JK Trans – JK Sillamäe Kalev (Narva, sztuczna murawa)
14:00 Paide Linnameeskond – Nõmme JK Kalju (Paide sztuczna murawa)
14:00 Tallinna FC Infonet – FC Kuressaare (Sportland Arena)
14:00 Tallinna FC Levadia – Tartu JK Tammeka (Maarjamäe sztuczna murawa)
17:00 Tallinna FC Flora – JK Tallinna Kalev (Sportland Arena)
II kolejka
Sobota, 9 marca
14:00 Paide Linnameeskond – Tallinna FC Flora (Paide, sztuczna murawa)
14:00 JK Sillamäe Kalev – Tallinna FC Infonet (Sillamäe, sztuczna murawa)
14:00 JK Tallinna Kalev – Tallinna FC Levadia (Sportland Arena)
17:00 Nõmme JK Kalju – FC Kuressaare (Sportland Arena)
III kolejka
Sobota, 16 marca
14:00 Tallinna FC Levadia – Narva JK Trans (Maarjamäe, sztuczna murawa)
14:00 JK Sillamäe Kalev – Nõmme JK Kalju (Sillamäe, sztuczna murawa)
17:00 Tallinna FC Flora – Tallinna FC Infonet (Sportland Arena)
Sobota, 8 czerwca
17:00 FC Kuressaare – Paide Linnameeskond
19:30 Tartu JK Tammeka – JK Tallinna Kalev
IV kolejka
Sobota, 30 marca
14:00 Nõmme JK Kalju – Tallinna FC Levadia (Sportland Arena)
17:00 Narva JK Trans – Tallinna FC Flora (Narva, sztuczna murawa)
17:00 Paide Linnameeskond – JK Sillamäe Kalev (Paide, sztuczna murawa)
17:00 JK Tallinna Kalev – FC Kuressaare (Sportland Arena)
19:30 Tallinna FC Infonet – Tartu JK Tammeka (Sportland Arena)
V kolejka
Sobota, 6 kwietnia
14:00 Tallinna FC Flora – Nõmme JK Kalju (Sportland Arena)
17:00 Tallinna FC Levadia – JK Sillamäe Kalev (Maarjamäe, sztuczna murawa)
17:00 FC Kuressaare – Tartu JK Tammeka (Kuressaare linnastaadion)
17:00 Paide Linnameeskond – Tallinna FC Infonet (Paide, sztuczna murawa)
17:00 Narva JK Trans – JK Tallinna Kalev (Narva, sztuczna murawa)
(…)
XXXIII kolejka
Sobota, 19 października
14:00 Tallinna FC Levadia – Tallinna FC Flora
14:00 Narva JK Trans – Nõmme JK Kalju
14:00 FC Kuressaare JK – Sillamäe Kalev
14:00 Paide Linnameeskond – Tartu JK Tammeka
14:00 JK Tallinna Kalev – Tallinna FC Infonet
XXXIV kolejka
Sobota, 26 października
14:00 JK Sillamäe Kalev – Tartu JK Tammeka
14:00 Tallinna FC Infonet – Tallinna FC Levadia
14:00 Paide Linnameeskond – Narva JK Trans
14:00 Nõmme JK Kalju – JK Tallinna Kalev
17:00 Tallinna FC Flora – FC Kuressaare
XXXV kolejka
Sobota, 2 listopada
14:00 Tartu JK Tammeka – Tallinna FC Flora
14:00 Tallinna FC Levadia – Paide Linnameeskond
14:00 JK Tallinna Kalev – JK Sillamäe Kalev
14:00 Narva JK Trans – FC Kuressaare
14:00 Nõmme JK Kalju – Tallinna FC Infonet
XXXVI kolejka
Sobota, 9 listopada
14:00 FC Kuressaare – Tallinna FC Levadia
14:00 Tallinna FC Infonet – Narva JK Trans
14:00 Tartu JK Tammeka – Nõmme JK Kalju
14:00 Paide Linnameeskond – JK Tallinna Kalev
14:00 Tallinna FC Flora – JK Sillamäe Kalev
Baraże o Meistriliigę
Niedziela, 17 listopada
13:00 üleminekumäng: Esiliiga 2. – Meistriliiga 9
13:00 üleminekumäng: Esiliiga B 3. – Esiliiga 8.
Sobota, 23 listopada
13:00 üleminekumäng: Meistriliiga 9. – Esiliiga 2.
13:00 üleminekumäng: Esiliiga 8. – Esiliiga B 3.
Niedziela, 24 listopada
15:00 Ceremonia zamknięcia sezonu piłkarskiego
Piłkarze z Azerbejdżanu za granicą: podsumowanie 2012 roku
TURCJA
Nad Bosforem gra wyjątkowo liczna grupa piłkarzy z Azerbejdżanu. Najlepiej radzi sobie Rail Məlikov – obrońca Denizlisporu zaliczył 15 występów w PTT 1. Lig (wszystkie od 1. do 90. minuty). Początkowo nieźle wyglądała także sytuacja Cavida Hüseynova. Prawy pomocnik stracił jednak miejsce w podstawowej jedenastce po wyjeździe na zgrupowanie kadry (liga w tym czasie grała) i nie zdołał go odzyskać.
O regularnej grze nie ma co myśleć Cihan Özkara. Młody napastnik grał wiosną w końcówkach meczów ekstraklasowego Sivassporu, a jesienią sporadycznie pojawiał się na boisku w barwach Kayseri Erciyessporu. Jeszcze gorsza statystyka (zero minut!) widnieje przy Ufuku Budaku.
Rail Məlikov (Denizlispor)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
PTT 1. Lig (2) | 15 (15) | 1350 | 0 | 1/0 |
Cavid Hüseynov (Adana Demirspor)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
PTT 1. Lig (2) | 10 (5) | 414 | 0 | 2/0 |
Türkiye Kupası (puchar) | 1 (1) | 87 | 0 | 0/0 |
Cihan Özkara (Sivasspor, Kayseri Erciyesspor)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
13 (1) | 241 | 2 | 1/0 | |
PTT 1. Lig (2) | 4 (1) | 101 | 0 | 0/0 |
Türkiye Kupası (puchar) | 5 (2) | 210 | 1 | 1/0 |
Ufuk Budak (Eskişehirspor)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
Spor Toto Süper Lig (1) | 0 (0) | 0 | 0 | 0/0 |
NIEMCY
Za naszą zachodnią granicą wiosną kopało piłkę dwóch zawodników z Azerbejdżanu, niestety zaledwie w czwartej klasie rozgrywkowej. Na północy Niemiec cały rok spędził Ali Gökdemir, a jego rodak Ufuk Budak grał wiosną na południu kraju. Obaj grali dosyć sporo w Regionallidze.
Ufuk Budak (SC Freiburg II)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
13 (11) | 1006 | 0 | 1/0 |
Ali Gökdemir (Hannover 96 II)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
Regionalliga Nord (4) | 31 (21) | 2176 | 2 | 8/1 |
ŁOTWA
Łotewski rodzynek jako jedyny miał okazję występu w europejskich pucharach. Vüqar Əsgərov zagrał tylko raz, ale z niezłym skutkiem – strzelił gola w rywalizacji z La Fioritą. Taki sam dorobek bramkowy uzyskał w Virslidze, gdzie grał zwykle jako rezerwowy.
Vüqar Əsgərov (Liepājas Metalurgs)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
Virsliga (1) | 16 (3) | 464 | 1 | 3/0 |
Latvijas kauss (puchar) | 4 (1) | 126 | 0 | 0/0 |
Liga Europy | 1 (0) | 11 | 1 | 0/0 |
MOŁDAWIA
Młody kadrowicz Elhad Naziri rozegrał w Mołdawii 6 meczów dla FC Milsami-Ursidos, za każdym razem znajdując się w wyjściowej jedenastce.
Elhad Naziri (FC Milsami-Ursidos)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
Divizia Naţională (1) | 6 (6) | 464 | 0 | 2/0 |
HISZPANIA
I na koniec Hiszpania z Rizvanem Umarovem. Nie udało mi się ustalić, jaki status w Granadzie ma ten zawodnik. Wiadomo tylko, że nie ma go ani w kadrze pierwszej drużyny grającej w La Lidze, ani w rezerwach w Tercera División.
Rizvan Umarov (Granada CF)
Rozgrywki (poziom) | Mecze (od 1. minuty) | Minuty | Gole | Żóte/czerwone kartki |
??? (?) | ? (?) | ??? | ? | ?/? |